6 maj 2009

Jedno vacatio legis nie starczy

Europejskie prawo przeszło niepostrzeżenie intrygującą modyfikację. Do normalnego vacatio legis dodano drugi okres, w którym nowe rozporządzenia nie obowiązują. Nowy cykl będzie więc wyglądał następująco: po przyjęciu danego rozporządzenia pół roku będzie trwało vacatio legis, po czym nastąpi kolejne pół roku extra vacatio legis.

W przyszłości planuje się dodanie kolejnych dodatkowych okresów vacatio legis, a także stopniowanie obowiązywania prawa (tak, to możliwe!). Gdyby pomysł już wszedł w życie, powyższe zdanie musiałoby brzmieć mniej więcej tak: Rozporządzenie będzie obowiązywać państwa członkowskie po 6 miesiącach od wejścia w życie, natomiast przestrzegać będą go musiały już w rok po tym, jak zacznie je obowiązywać. Jeżeli któreś z państw złamie zakaz po upływie dwóch lat od jego wejścia w życie, będzie stanowiło to naruszenie rozporządzenia i będzie ścigane, ale nie wcześniej niż po upływie dwóch i pół roku od czasu, kiedy zaczęło obowiązywać. Trzy lata i dwa miesiące po wejściu w życie ewentualne złamanie zakazu będzie karane, natomiast po upływie czterech lat od czasu, kiedy rozporządzenie zaczęło obowiązywać, czyli czterech i pół roku od jego wejścia w życie, państwo, które zdecydowałoby się je złamać, będzie poddane surowym sankcjom. I tak dalej.

Prawniczy lapsus nadesłał Ziomuś. Dziękujemy!

6 komentarzy:

Johnny pisze...

czyli jeszcze przez 6 miesięcy można mordować foczki :) hurra!

Maciek pisze...

Johnny - blą. Przepisy te jeszcze nie weszły w życie.... nie zostały opublikowane... czyli nie weszły w życie... a nawet jeśli weszły, to jeszcze nie obowiążują....
kuźwa. tak czy siak masz więcej niż pół roku!

Johnny pisze...

tak czy siak. biedne foczki...

Anonimowy pisze...

zabijać! zabijać! KRWI!!!!

Mongoose pisze...

jest jeszcze drugi lapsus, pod krwawą fotą. "można polować tylko na foki, które ukończyły 12 dzień życia i nie mają już białego futra"

o ile mi się zdaje po 12 dniach to te foki nadal mają niewielkie szanse...

Anonimowy pisze...

Konkretnie artykul 3. rozporzadzenia jest objety vacatio legis. Calosc rozporzadzenia wchodzi w zycie 20 dni po publikacji. Ale artykul 3., najwazniejszy, bedzie musial bym stosowany przez czlonkow UE po uplywie 9 miesiecy (a nie 6 iesiecy) vacatio legis. Przepisy zaczna obowiazywac dokladnie wtedy, gdy rozpocznie sie sezon polowan na foki.