16 lis 2009

Zagadka matematyczna

Na Wrocławskim Portalu Matematycznym natrafiliśmy na wyjątkowy lapsus, który postanowiliśmy przedstawić w formie zagadki. Lapsus ukryty jest w anegdocie o Leonardzie Eulerze, a pytanie brzmi - co tu nie gra?

Jako zmyłkę dodamy, że inny matematyk, André Ampére miał dwa koty - dużego i małego. A jako podpowiedź - że do rozwiązania zagadki o Eulerze nie potrzeba zaawansowanej wiedzy matematycznej. Podstawy w zupełności wystarczą. Powodzenia!

10 komentarzy:

corner pisze...

Bo tu zajdą... trzy zderzenia jednocześnie. Tak?

Red Aktor pisze...

pudło.

małgorzata joanna pisze...

pociągi w XVIII wieku?

Red Aktor pisze...

szybko poszło. :-)

corner pisze...

:-D

Anonimowy pisze...

Tu jest jeszcze jeden lapsus, którego nawet Ojciec Prowadzący nie dostrzegł. Otóż jeśli mucha lata z prędk. 20 km/h, a pociąg jedzie 60 km/h, to mucha, po spotkaniu z pociągiem, resztę podróży odbędzie rozpłaszczona na szybie. Siłą rzeczy „nieco” przyspieszy.

Natomiast ogólna metoda na to zadanie (jeśli prędkości nie są bezsensowne) jest banalna: należy obliczyć, jak długo pociągi pojadą, a następnie ten czas pomnożyć przez prędkość muchy.

LukasK

y13 pisze...

Na podstawie tekstu we wpisie obawiałbym się sądzić, co PT OP Red Aktor przegapił.
Skoro już się wymądrzamy, to wobec nieistnienia pociągów w stosownym momencie prędkość muchy była zupełnie wystarczająca - wszak żaden pociąg nie śmiał jej w XVIII wieku dogonić.

Wyżej niż rachunki cenię logikę!

Anonimowy pisze...

według Encyklopedii PWN http://encyklopedia.pwn.pl/haslo.php?id=447050 muchy latają co najwyżej 15 km/h :) jest więc kolejny fail.

g-b-h pisze...

wynik powinien byc 15km a nie 10 :>


mucha zaczyna z polowy wiec czas do zderzenia z 1. pociagiem:
v(m)*t+v(p1)*t=30km
20*t+60*t=30
t(20+60)=30
t*80=30
t=3/8 [h]

z prostego rachunku wiemy, ze pociagi uderza w siebie po 0,5h (czyli 4/8)

droga przebyta przez muche to: droga to wlepienia sie w szybe pierwszego pociagu + druga na szybie do zdezenia sie pociagow:

20 * 3/8 + 60 * 1/8 = 60/8 + 60/8 = 120/8 = 15 [km]

Anonimowy pisze...

jest taki świetny demotywator na którym widać równanie 2+2x2=6 a pod tym podpis: "dla niektórych po 12 latach nauki to nadal 8". tak mi się przypomniało po komentarzu powyżej.

weryfikacja: almettel. jakaś kryptoreklama malutka?