16 lis 2009
Zagadka matematyczna
Na Wrocławskim Portalu Matematycznym natrafiliśmy na wyjątkowy lapsus, który postanowiliśmy przedstawić w formie zagadki. Lapsus ukryty jest w anegdocie o Leonardzie Eulerze, a pytanie brzmi - co tu nie gra?
Jako zmyłkę dodamy, że inny matematyk, André Ampére miał dwa koty - dużego i małego. A jako podpowiedź - że do rozwiązania zagadki o Eulerze nie potrzeba zaawansowanej wiedzy matematycznej. Podstawy w zupełności wystarczą. Powodzenia!
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
9 komentarzy:
Bo tu zajdą... trzy zderzenia jednocześnie. Tak?
pudło.
pociągi w XVIII wieku?
szybko poszło. :-)
Tu jest jeszcze jeden lapsus, którego nawet Ojciec Prowadzący nie dostrzegł. Otóż jeśli mucha lata z prędk. 20 km/h, a pociąg jedzie 60 km/h, to mucha, po spotkaniu z pociągiem, resztę podróży odbędzie rozpłaszczona na szybie. Siłą rzeczy „nieco” przyspieszy.
Natomiast ogólna metoda na to zadanie (jeśli prędkości nie są bezsensowne) jest banalna: należy obliczyć, jak długo pociągi pojadą, a następnie ten czas pomnożyć przez prędkość muchy.
LukasK
Na podstawie tekstu we wpisie obawiałbym się sądzić, co PT OP Red Aktor przegapił.
Skoro już się wymądrzamy, to wobec nieistnienia pociągów w stosownym momencie prędkość muchy była zupełnie wystarczająca - wszak żaden pociąg nie śmiał jej w XVIII wieku dogonić.
Wyżej niż rachunki cenię logikę!
według Encyklopedii PWN http://encyklopedia.pwn.pl/haslo.php?id=447050 muchy latają co najwyżej 15 km/h :) jest więc kolejny fail.
wynik powinien byc 15km a nie 10 :>
mucha zaczyna z polowy wiec czas do zderzenia z 1. pociagiem:
v(m)*t+v(p1)*t=30km
20*t+60*t=30
t(20+60)=30
t*80=30
t=3/8 [h]
z prostego rachunku wiemy, ze pociagi uderza w siebie po 0,5h (czyli 4/8)
droga przebyta przez muche to: droga to wlepienia sie w szybe pierwszego pociagu + druga na szybie do zdezenia sie pociagow:
20 * 3/8 + 60 * 1/8 = 60/8 + 60/8 = 120/8 = 15 [km]
jest taki świetny demotywator na którym widać równanie 2+2x2=6 a pod tym podpis: "dla niektórych po 12 latach nauki to nadal 8". tak mi się przypomniało po komentarzu powyżej.
weryfikacja: almettel. jakaś kryptoreklama malutka?
Prześlij komentarz