29 sty 2010

Polbank - najstarsza firma w Polsce

Niedawno pisaliśmy o gigantycznym opóźnieniu reformy Poczty Polskiej (997 lat). Tak wielkie opóźnienia podnoszą prestiż - świadczą o tym, iż jest to firma z długą tradycją. Ostatnio dotarł do nas dowód na istnienie w Polsce jeszcze starszej instytucji. Jest nią Polbank, bank z kapitałem greckim, założony zapewne przez samego króla Midasa, a na ziemiach polskich obecny przynajmniej od 1010 roku.
Dowodem tak długiego funkcjonowania Polbanku w Polsce jest pismo przysłane jednemu z naszych Czytelników, w którym bank odwołuje się do uchwalonego tysiąc lat temu, czyli za panowania Bolesława Chrobrego, Regulaminu Konta.
Żeby lepiej zobrazować tło historyczne pradawnej działalności Polbanku, przypominamy kilka faktów z 1010 roku: papieżem był w tym czasie Sergiusz IV, królem Szkocji Malcolm II (nie mylić z Malcolmem X), a królem Węgier - sam święty Stefan. Cesarstwem Bizantyjskim zaś władał Bazyli II Bułgarobójca (pewnie zabił ich za skimming). Niestety brak nam informacji na temat ówczesnej sytuacji politycznej w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej.

Lapsus nadesłał Luc B. Dziękujemy!

Brak komentarzy: