15 lis 2010

Paderewski w radiu przed Marconim

Przedstawiamy ciekawy fragment artykułu z "Gazety na Święto", dodatku do "Gazety Wyborczej". Tekst poświęcony jest Ignacemu Janowi Paderewskiemu, a zagadkowy fragment opowiada o jego amerykańskim tournée. Zapraszamy do lektury!

Co jest dziwnego w tym fragmencie? Daty. Jeżeli Paderewski miał wtedy 32 lata, mowa jest o jego pierwszym tournée po Stanach Zjednoczonych. Miało ono miejsce w latach 1891–92. Już dwa lata później, w 1894 roku, Guglielmo Marconi rozpoczął eksperymenty z przesyłaniem fal radiowych. W roku 1895 udało mu się przesłać sygnał radiowy na odległość jednego kilometra. W tym samym roku w Rosji podobny wynalazek zademonstrował Aleksander Popow, równocześnie swoje prace nad przesyłaniem fal radiowych prowadził Nikola Tesla.

Słowem - technika przesyłania fal radiowych szła naprzód. A skoro szła naprzód, to nie szła do tyłu. Raczej więc mało prawdopodobne, żeby w latach 1891-92 prości Amerykanie słuchali o Paderewskim w radiu - wynalazku, który jeszcze nie powstał.

Papierowy lapsus (takie lubimy!) nadesłał y13. Dziękujemy!

1 komentarz:

sebastian pisze...

Niby i racja faktom nie da się zaprzeczyć. Ale jak to w Ameryce mają wszystko najlepsze i największe więc i prości ludzie pewnie o radiu antycypowali i tym sposobem byli pierwsi jak to Jankesi. :D